OSMANİYE DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK (KAFA ŞEKİLLENDİRME AMELİYATI) GERÇEKLEŞTİRİLDİ
29 Ocak 2018

           Osmaniye Devlet Hastanesinin başarılı Beyin Cerrahı Op.Dr. Yusuf Emrah Gergin tarafından ilimizde ilk kez skafoSefali tanısı ile başvuran hastaya Sagittal sinostoz cerrahisi (kafa şekillendirme ameliyatı) ile ameliyat yapıldı.
14 aylık kız çocuğu hastanemize kafada şekil bozukluğu sebebiyle getirilmiş olup skafoSefali tanısı ile takibi alınmıştır. Yapılan tetkikleri sonrasında hastanın sagittal sütürünün tamamen kapalı olduğu görülmüş olup kafa ön arka çapının gerektiğinden fazla uzun olması ve beyin yapısının da bu şekilde yer alması üzerine hem kafadaki şekil bozukluğunu düzeltmek hem de ilerde doğabilecek nöbet konuşma bozukluğu veya görme kaybı gibi komplikasyonları önlemek amacı ile hastanın tüm kafatasının açılıp yeniden şekillendirme ameliyatı ile yeni bir şekil verilmesi sağlanmıştır. 1:30 saatlik süren başarılı bir operasyon ile hemen ameliyattan sonraki erken dönemde bile fark edilecek düzeyde hastanın kafatasının normal hale geldiği görülmüştür.
Çok nadir yapılan yapılan bu ameliyat ile hastanemiz ve ilimiz adına başarılı bir işlem gerçekleştirilmiştir.
Bu tarz ameliyatlar pediatrik beyin cerrahisi alanında deneyimli cerrahlar tarafından yapılmakta olup, hastanemiz bünyesinde çalışmaya başlayan Op.Dr.Yusuf Emrah Gergin deneyimi ve bilgisi ile bölgemizin bu açığını kapatmaktadır.
Op. Dr. Yusuf Emrah Gergin ve bu ameliyatı gerçekleştiren ekibini tebrik eder Başarılarının devamını dileriz.
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg