HASTANEMİZDE ve İLİMİZDE BİR İLK
11 Nisan 2018

GÖĞÜS CERRAHİSİ UZMANI OP.DR.EBUBEKİR AKSU TARAFINDAN BAŞARILI BİR OPERASYON DAHA...
(BİLİNCİ AÇIK(UYANIK) HASTAYA AĞRISIZ KAPALI(ENDOSKOPİK) AKCİĞER AMELİYATI )

Ülkemizde nadir olarak yapılan, Osmaniye de ilk kez uygulanan yöntemle bilinci açık (uyanık) hastaya küçük bir kesiden
(sadece 3 cm uzunluğundaki) kapalı (endoskopik) akciğer ameliyatı yapıldı. İlimizin tek Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Ebubekir Aksu, Anestezi Uzmanı Uzm. Dr. Güney Biçer, Hemşire Ülkü Daban Ablay, Hemşire Melek Topaloğlu, Hemşire Feride Sağlam' ın katıldığı ekiple ameliyat başarılı bir şekilde yapıldı.

Günümüzde akciğer ameliyatlarında hastaya genel anestezi verilip hasta uyutularak ve solunum makinasına bağlanarak akciğer ameliyatı yapılıyor. Doktorlarımızın hastamıza uyguladığı yöntemle genel anestezi verilmeden ve solunum cihazına bağlanmadan akciğer ameliyatı yapıldı. Dolayısıyla hasta genel anestezinin riskleri ve komplikasyonlarından korunmuş oldu.Hasta ağrı duymadan ameliyat başarılı şekilde tamamlandı.

Ayrıca özellikle yaşlı, ek hastalığı olan, genel anestezi ile ameliyat olmak istemeyen ve anestezi alması riskli olup ameliyat olamayan, ameliyat olursa çok riskli olur halk arasında kısa tabirle " masada kalma ihtimali yüksek olur" denilen hasta gruplarında bu yöntemle bazı ameliyatlar daha az riskle başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.
Tüm Hastalarımıza Şifalar Diliyoruz...

  • 1.jpg