15 Ekim Dünya El Yıkama Günü
15 Ekim 2018

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), 15 Ekim tarihini "Dünya El Yıkama Günü" olarak kabul etmiştir. Ancak tüm dünyada el yıkama istenildiği kadar yaygın olan bir alışkanlık değildir. Bu nedenle, bu özel günde el yıkamanın önemine vurgu yaparak sağlık açısından el yıkamayı alışkanlık haline dönüştürmek önemlidir.

Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halinde olan, bu nedenle de en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazit yumurtaları gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Yapılan çalışmalar, normal erişkin bir insan elinde temiz bir görünüme rağmen 1cm²’lik alanda altı bin adet bakteri bulunabileceğini göstermiştir.
 
Soğuktan değil kirli ellerden korkmalıyız..

Tuvaletlerden bulaşabilecek mikroplara karşı uygun tekniklerle el yıkamak son derece etkili olduğu gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, grip gibi hastalıklara neden olabilen virüslerden de korunmanın en basit yolu el temizliğidir. Çoğumuz öksürürken mendil kullanmak yerine ağzımızı elimizle kapatır ve avucumuzun içine hapşırırız. Aynı havayı soluduğumuz diğer kişilerin hastalanmaması için yaptığımız bu davranış sonrasında da aynı insanlarla tokalaşarak ayrılırız. Sonuçta elimizi bir hastalık bulaştırma aracı olarak kullanmış oluruz. Grip  virusları ellerde saatlerce canlı kalabilir. Bu nedenle el yıkama ayrı bir önem kazanmaktadır. 

Ellerin bir virüs yayıcı olması önlenmelidir. 

Virüs ile kirlenmiş ellerle tokalaşmak, kapı kollarına, asansör, bankamatik düğmelerine dokunmak dokunulan her yerin virüs ile kirlenmesine hastalığın yayılmasına neden olur. 
Nezle ve grip açısından; alışveriş merkezlerindeki, okullar ve işyerlerindeki kapı kolları, asansör düğmeleri, tırabzanlar, bankamatik düğmeleri insanlar arası virüs alışverişinde çok önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle hasta olanların buraları kirletmemeye dikkat etmesi,  buralara dokunanların, elini ağzına burnuna götürmemesi,  el temizliğine dikkat etmesi  çok önemlidir. 


Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en kolay ve etkili yolu el yıkamadan geçmektedir. El yıkamak her ne kadar basit görünse de, uyulması gereken kurallar vardır.

Ellerde özellikle başparmak, parmak araları ve parmak uçları en sık temas edilen noktalar oldukları için daha fazla mikroorganizma barındırmaktadır. 

Belirli bir süre ve uygun teknikle yıkanmadığı takdirde mikroorganizmalar ellerden temizlenmemektedir. 

Katı el sabunları ve sıvı sabunlar, aynı etkiye sahip olsalar da katı sabunlar kullanıldıkları yer ve kullanım koşullarına bağlı olarak kirli kalabilmektedir.

Bu nedenle, özellikle toplu yaşanan yerlerde el temizliğinde sıvı sabunların kullanımı tercih edilmelidir. 

 
Etkin bir el hijyeni, her seferinde doğru yıkama tekniğinin uygulanması ile sağlanabilir.

Kendi sağlığımız ve toplum sağlığı açısından doğru el yıkar ve bu alışkanlığı çevremize de kazandırabilirsek bulaşıcı hastalıkların önüne geçebilmek adına büyük bir adım atmış oluruz. 

Hem kendimizin hem de çevremizdekilerin sağlığını korumak ellerimizdedir. 

ELLER NASIL YIKANMALIDIR

• Ellerinizi akan su ile ıslatın, elinize bir miktar sabun alın
• Ellerinizi sabunla iyice ovalayın, ellerinizin arka yüzeyinin, parmak aralarının ve tırnak altlarının da sabunlu olduğundan emin olun 
• Ellerinizi en az 20 saniye ovalayın 
• Ellerinizi akan suyun altında iyice durulayın
• Sonrasında temiz bir havluyla ellerinizi kurulayın
15 Ekim Dünya El Yıkama Günü farkındalık etkinlikleri kapsamında vatandaşlarımıza yönelik el yıkama uygulaması, önemi, dikkat edilecek konuları içeren bilgilendirmeleri içeren bilgi notu, afiş ve broşür dağıtımı İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından vatandaşlarımızı ve öğrencilerimize yönelik yapılacaktır.
Vatandaşlarımızın dikkatini çekerek farkındalık oluşturmak amacıyla 15 Ekim 2018 Pazartesi günü açılacak Stantlarda halk eğitimleri yapılacaktır.