OSMANİYE DE AKCİĞER LOBUNUN AMELİYATLA ALINMASI OPERASYONU İLK KEZ KAPALI OLARAK YAPILDI
21 Mayıs 2019

Türkiye de sadece belirli ileri merkezlerde ve Üniversite Hastanelerinde yapılan kapalı yöntemle akciğer lobunun alınması (videotorakoskopik lobektomi) ameliyatı Osmaniye de ilk kez Osmaniye Devlet Hastanesinde yapıldı.
52 Yaşındaki kadın hasta (B.T) uzun yıllardır halsizlik, öksürük, balgam, nefes darlığı, sürekli enfeksiyon geçirme şikayetleri ile Osmaniye Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi kliniğine başvurmuştur.
Osmaniye Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde Hastaya yapılan tetkikler sonucu sol akciğerin alt parçasını (lobunu) tamamen kaplayan bronşiektazi hastalığı teşhis edilmiştir. Osmaniye Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Servisi Hekimi Göğüs Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Ebubekir Aksu tarafından hastaya kapalı akciğer ameliyatı planlandı.
Hastamıza ameliyat gerçekleşmezse akciğerde sürekli enfeksiyon olacağı, ilerde ameliyat şansını kaybedebileceği ve solunum cihazına bağlı kalabileceği gibi konularda bilgilendirmelerde bulunularak ameliyat kararı alınmıştır.
Osmaniye Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği Göğüs Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ebubekir Aksu başkanlığında Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sinan Karazindiyanoğlu ve ameliyathane ekibinin katılımıyla hastanın ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi ve hasta sağlığına kavuşmuştur.
Kapalı yöntemle yapılan bu tür akciğer ameliyatları hem tanı hem tedavi amacıyla yapılmaktadır.
Osmaniye Devlet Hastanesinde yapılan bu başarılı ve özellikli operasyonlar sayesinde Hastalarımızın başka illere gitmesine gerek kalmamaktadır.
Başarılı ve özellikli bir ameliyatın gerçekleşmesini sağlayan başta Göğüs Cerrahı Op. Dr. Ebubekir Aksu'ya, Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sinan Karazindiyanoğlu'na, Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ve Ameliyathanede görev yapan Osmaniye Devlet Hastanesi çalışanlarını tebrik ederiz.  • 1.jpg
  • 2.jpg