HASTANEMİZDE ORGAN BAĞIŞI
09 Ağustos 2019

“1 CAN 1 HAYAT VERDİ”
HASTANEMİZDE ORGAN BAĞIŞI
Bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere etik kurullara bağlı olarak bağışlanması Organ bağışı olarak isimlendirilmektedir.
Başka bir açıdan; organ bağışının, kan naklinden farkı yoktur. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte ve bunlar günümüz tıp teknolojisiyle nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak bir çok insanın yaşamasına vesile olabilir.
1999 doğumlu 20 yaşındaki Erkek hasta 28 Temmuz – 07 Ağustus 2019 tarihleri arasında Hastanesi miz Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde Yoğun Bakım Ekibimiz tarafından 11 gün tedavi amaçlı takip edilmiş fakat hastanın Beyin Ölümü gerçekleştikten sonra ailesinin kararıyla organları bağışlanmıştır.
Hastanemiz Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde hastanın beyin ölümü gerçekleşmesi sonucunda Ailenin organlarını bağışlaması üzerine ve İlimiz Organ Bağış Koordinatörleri Doktor Ayşe Taş Güvenç ve Hemşire Fethiye Betül Telli Adana Bölge Koordinasyon Merkezi ile iletişime geçmişlerdir.
Hastanemizde hazır bulunan Nöroloji ve Anestezi Uzmanlarından oluşan hekimler tarafından hastanın durumu değerlendirilmiş, beyin ölümünün gerçekleştiği organlarının nakledilebilir olduğu tespitinde bulunulmuştur, Ankara Ulusal Koordinasyon Merkezi bilgilendirilerek organ ve doku nakli organizasyonu yapılmıştır.
Organ çıkarımı için Malatya İnönü Üniversite Hastanesi Ekibi KARACİĞER için
Hastanemize gelerek gerekli müdahaleyi yapmış, alınan organ nakledilecek hastanın bulunduğu Malatya iline hava yolu ile ulaştırılmıştır. Organ Çıkarımı Operasyonu 8 Ağustos 2019 tarihinde saat 01:00 da başlamış ve saat:04:15’a kadar devam etmiştir.
Bağışlanan organlardan Karaciğer Malatya İnönü Üniversite Hastanesine KARACİĞER nakli bekleyen hastaya ulaştırılmış ve 8 Ağustos 2019 tarihinde nakledilerek bir UMUT olmuştur.  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg