3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜNE DAVETLİSİNİZ
02 Ekim 2019

3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜNE DAVETLİSİNİZ
(HAREKETE ÇOCUKLUKTA BAŞLA SAĞLIKLI YAŞA)
#KoşYürüOynaSağlıklıYaşa 
Bu yıl düzenlenmesi planlanan Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği, çocukluk çağı obezitesini ön plana çıkaracak konsept çerçevesinde hazırlanmıştır.
Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir.
Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.
5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.
Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.
    Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.
Bakanlığımızın talimatları ile her ilde 'Dünya Yürüyüş Günü 'kapsamında, İlimizde 3 Ekim 2019 Perşembe günü saat 10:00' da Karaçay Yürüyüş Yolu güzergahı kullanılacak olup, Asma Köprü Kampus tarafı ayağından start verilecektir. Etkinlikte vatandaşlarımıza BKİ ölçümü yapılacak olup, ayrıca geleneksel sokak oyunları da sergilenecektir.
Yürüyüş etkinliğinin tüm sağlık çalışanları, Milli Eğitim Müdürlüğü Ortaokul Öğrencileri ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarının katılımlarıyla gerçekleştirilmesi planlanmıştır.


  • obezite1.jpg